Як відкрити бізнес в Україні, перебуваючи за кордоном: ЮрШтаб роз’яснює на прикладі практичного кейсу

Українки та українці, які тимчасово проживають за кордоном, можуть відкрити бізнес в Україні, та підтримувати економіку країни, сплачуючи податки та таким чином робити свій внесок у нашу перемогу. 

У цій статті ЮрШтаб покроково роз’яснює основний порядок дій та нюанси на прикладі ФОП, який планує надавати маркетингові послуги онлайн.  

1. Реєстрація ФОП

Якщо Ви перебуваєте за межами України – то найпростіший спосіб зареєструватися ФОП – зареєструватися дистанційно через «Дію». При реєстрації потрібно вказати види економічної діяльності (КВЕД), які планує здійснювати ФОП. Їх може бути декілька. Підібрати КВЕДи можна за посиланням

Для виду діяльності “маркетингові послуги” може підійти: 

  • КВЕД 73.20 – Дослідження кон’юнктури ринку та виявлення громадської думки. 
  • КВЕД 73.11 – Рекламні агентства.

2. Відкриття рахунку для ФОП

Відкрити рахунок для ФОП можна в українському або у закордонному банку. У кожного банку свої правила відкриття рахунків, і умови проходження ідентифікації/верифікації клієнтів. Тому, з цього питання краще поспілкуватися з представниками банків. 

Також, звертаємо увагу, що є певні валютні вимоги щодо зарахування коштів на банківський рахунок в Україні. Ці вимоги залежать від суми операцій (отриманого доходу) та суті операцій. 

3. Податки

Як правило, ФОП застосовують спрощену систему оподаткування (єдиний податок), у якій існує три групи – з різними податковим навантаженням (ставкою податку) та вимогами/умовами для діяльності ФОП. 

Для діяльності “маркетингові послуги” можна обрати:

А) 2 група  але за умови, що надавати послуги будете тільки населенню України та платникам єдиного податку. 

Також, для цієї групи є обмеження по доходу за рік – він не повинен перевищувати 834 розміри мінімальної ЗП. На даний момент це – 5 421 000,00 грн) та по кількості найманих працівників – не більше 10. 

Також, на 2 групі НЕ можуть перебувати ФОП, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), послуги з надання доступу до мережі Інтернет, а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. 

Ставка податку для 2-ї групи встановлюється місцевим органом влади за місцем податкової адреси ФОП, але не більше 20 % розміру мінімальної ЗП (тобто не більше 1300,0 гривень). 

Також, сплачуються ЄСВ. Розмір сплати ФОП визначає самостійно, але не менше мінімального розміру страхового внеску (з 1 жовтня 2022 року – 1474,0 грн.) та не більше максимального страхового внеску – 22110,00 грн. з 1 жовтня). 

Б) 3 група – ФОП може надавати маркетингові послуги будь-кому. 

На даний момент декілька опцій щодо ставки податку для 3-ої групи: 

  • 1 опція – 2 % від отриманого доходу (але виключно на період воєнного стану). Розмір доходу необмежений. 
  • 2 опція – 3 % від доходу + ПДВ 20 % (не залежить від воєнного стану; є обмеження по доходу – за рік не має перевищувати 1167 розмірів мінімальної ЗП – 7 585 500 грн.) 
  • 3 опція – 5 % від доходу та без сплати ПДВ (не залежить від воєнного стану; є обмеження по доходу – за рік не має перевищувати 1167 розмірів мінімальної ЗП – 7 585 500 грн). 

Також передбачено сплату ЄСВ – такі ж правили як і для 2 групи. Відзначаємо, що для кожної з опцій є свої особливості звітності, порядку нарахування та сплати. 

Додатково: на період воєнного стану передбачено певні пільги та звільнення від сплати податків та ЄСВ – в залежності від обраної групи. Все залежить від обраної групи та конкретної ситуації. 

Подвійне оподаткування

Якщо, до прикладу, Ви перебуваєте в Німеччині, і далі плануєте проживати там і здійснювати комерційну діяльність перебуваючи там, то є ризик визнання Вас податковим резидентом Німеччини з покладенням на Вас обов’язку щодо сплати податку саме в Німеччині. 

Умови визнання податками резидентом тієї чи іншої країни ЄС визначаються законодавством відповідної країни. Тому, для уникнення означеного ризику, звернутися до податкових консультантів за місцем свого перебування для уточнення цього питання.       

Крім того, деякі держави ЄС вже прийняли внутрішні нормативні акти, які дозволяють українцям не сплачувати податки в їхніх країнах та уникати подвійного оподаткування.

ЮрШтаб надає безкоштовну правову допомогу, звертайтесь в наш ботhttps://t.me/ua_law_help_bot

administrator

Related Articles